Blog Detail

Girne Ögrenci Hayatı

05 Şub 19
admin
No Comments

Burada bir üniversitede eğitim görmek istiyorsanız, Kıbrıs’ta hayat koşulları hakkında da detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Yurtlarda kalmayı seçim edebileceğiniz gibi, bir konut tutarak da bu meseleyi halledebilirsiniz. Kira maliyetleri ise Türkiye ile çok değişik değil hatta daha uygun da denilebilir. Kiralayacağınız 2+1 dairenin aylık kira değeri 800-900 TL arasında olmaktadır. Yeme içme mevzusunda da maliyetler çok yüksek değil. Normal bir yemeği 12 TL ile yiyebilirsiniz. Erişim açısından ise şartlar, ne yazık ki değişik şartlar gibi çok iç açıcı değildir. Kıbrıs’ta toplu taşıma taşıtları çok yaygın değil. Belirli saatlerde ise toplu taşıma seyrek bulunuyor. Ancak vasıta kiralama çok yaygın olarak kullanılıyor. İhtimaliniz varsa günlük ya da aylık Türkiye Kıbrıs arası uçak seferi yapan işletmelerdeki uçuş rakamı çoğalışıyla Kıbrıs’a erişim de artık oldukça kolaylaşmıştır. Uçak biletlerinin maliyetleri ise, yurtdışı uçak biletleri gibi pahalı değil. Girne öğrenci hayatı üniversitelerinin, Türk öğrencilere olan pozitif bir yaklaşımı, Kıbrıs milletine de geçmiştir. Kıbrıs’ta yaşayan kişiler, Türk talebeleri kabullenip, özümsemektedir. Araçları ile kolay bir şekilde kiralayabilirsiniz. Vasıta kiralama maliyeti ise, Türkiye koşullarına göre çok daha uygun.

Girne’de Eğitim Şartları

Tatilcilerin en işlek noktalarından birisini Kıbrıs oluşturur. Zira Kıbrıs hem Türkiye’ye oldukça yakın bir mesafededir hem de Kıbrıs’a giriş hiç de zor değildir. Kıbrıs’a bir uçak taşıtıyla erişmek basittir. Kıbrıs’ta kullanılan tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Türkçe olduğundan bağlantı anlamında da rastgele bir güçlük yaşanmamaktadır. Kıbrıs’ı her sene 3-4 milyon turistin ziyaret ettiği öğrenilmektedir. Üniversite seçimlerini Kıbrıs’ta yapmak isteyen talebe adaylarının en fazla merak ettiği mevzulardan birisi de Girne öğrenci hayatı öğrenciliğin nasıl olduğudur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, özel üniversitelerin muhtelif avantajları sebebi ile ülkemizden pek çok talebenin seçim ettiği yerlerden birisidir. Avantajlar ise puanlarının düşük olması, eğitim fiyatlarının daha uygun olması, hava şartlarının iyi olması ve de eğlence mekanlarının fazla olması da örnek olarak da gösterilebilir. Kıbrıs’ta öğrenci olmak için orada yer alan üniversitelerin eğitim niteliği Türkiye’deki bir hayli üniversitenin eğitim niteliği ile eşdeğer olduğunun da öğrenilmesi zorunludur. Ayrıca, Türkiye’de eğitim görmek istediğiniz hemen her bölüm Kıbrıs’ta da mevcuttur. Ayrıca mezun olduktan sonra da diplomanızın geçerli olması için ayrıca bir imtihana girmenize gerek yok. Aldığınız diploma aynen Türkiye’ de de geçerli olarak kabul ediliyor.

Girne’de Eğitim Giderleri

Okuyup aynı zamanda Kıbrıs’ta çalışmak isteyen öğrenciler için iş olanakları da bulunuyor. Çalışmak isteyen talebeler için en uygun iş okumakta olduğunuz üniversitenin yarı zamanlı çalışan bir öğrenci olmaktır. Kıbrıs’ta yapacağınız alışverişlerde Türk Lirası geçerlidir. Ancak yapacağınız alışverişler de mutlaka Türkiye’de olduğu gibi pazarlık yapmalısınız. Girne öğrenci hayatı eğitim yaşamı Türkiye’ye göre eşit edildiğinde fiyat olarak daha uygundur. Özel üniversitelerde neredeyse yüzde elliye burs imkânları ile eğitim giderlerinin büyük bir kısmı yok olmaktadır. Üniversite fiyatlarının yanı sıra olmak üzere, yaşam koşulları da daha öncekine oranla çok daha ucuzlamıştır. Popülasyonun 350 bin ortamında olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 80 bin ortamında talebe öğrenim görmektedir. Özellikle alışveriş yapacağınız yerlerde öğrenci olduğunuzu söylediğinizde daha az bir ücret ödeyerek alışveriş yapmak mümkündür. Burada talebe olarak yaşayacaksanız, kesinlikle Kıbrıs’a ait bir kart almanız gerekiyor. Aksi halde yüksek faturalarla karşılaşabilmek yüksektir. Kıbrıs’ta yazın hava sıcaklığı 40 derece civarına çıkmaktadır. Hatta 40 dereceyi geçtiği zamanlar da olur. Özellikle Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar yükselmektedir. Yemekleri ise Türk yemeklerine benzemektedir.

Leave A Comment

Çevrimiçi Whatsapp